Investigație

Fondurile europene 2021–2027: cât a ajuns la beneficiari, program cu program

Echipa Un exemplu al echipei România Transparentă

Investigația e construită de echipa proiectului pe date publice, ca exemplu de lucru pe pânză. Cum am făcut-o, nod cu nod, ce capcane am evitat și cum o reiei pentru primăria sau județul tău: Cum am construit-o.

de @romania-transparenta (Echipa România Transparentă) Echipa · publicată 8 octombrie 2026 · versiunea 1

Programele cu fonduri europene ale României în perioada 2021–2027, cât din alocarea UE s-a plătit beneficiarilor la ultima raportare a MIPE, cât s-a mișcat într-un an și cât înseamnă programele regionale pe locuitor, regiune cu regiune (Mureș e în regiunea Centru).

Pasul 1 din 7Câte programe are România în 2021–2027?
  1. Câte programe are România în 2021–2027?

    Codul programului ca cheie
    IDCod scurtDenumireFonduriTip programRegiune nuts2Sursa rândului
    2021RO05FFPR001PIDSProgramul Incluziune și Demnitate SocialăERDF, ESF+national—
    2021RO05SFPR001PEOProgramul Educație și OcupareESF+national—
    2021RO14MFPR001PAPProgramul pentru Acvacultură și PescuitEMFAFpescuit—
    2021RO16FFPR001PDDTJProgramul Dezvoltare Durabilă și Tranziție JustăCF, ERDF, JTFnational—
    2021RO16FFPR002PTProgramul TransportCF, ERDFnational—
    2021RO16FFPR003PSProgramul SănătateERDF, ESF+national—
    2021RO16FFTA004PATProgramul Asistență TehnicăERDF, ESF+asistenta_tehnica—
    2021RO16JTPR001PTJProgramul Tranziție JustăJTFnational—
    2021RO16RFPR001POCIDIFProgramul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente FinanciareERDFnational—
    2021RO16RFPR002PR Nord-EstProgramul Regional Nord-EstERDFregionalRO21
    2021RO16RFPR003PR Sud-EstProgramul Regional Sud-EstERDFregionalRO22
    2021RO16RFPR004PR Sud-MunteniaProgramul Regional Sud-MunteniaERDFregionalRO31
    2021RO16RFPR005PR CentruProgramul Regional CentruERDFregionalRO12
    2021RO16RFPR006PR Sud-Vest OlteniaProgramul Regional Sud-Vest OlteniaERDFregionalRO41
    2021RO16RFPR007PR VestProgramul Regional VestERDFregionalRO42
    2021RO16RFPR008PR Nord-VestProgramul Regional Nord-VestERDFregionalRO11
    2021RO16RFPR009PR București-IlfovProgramul Regional București-IlfovERDFregionalRO32
    2021RO65AMPR001AMIFProgramul Fondului pentru azil, migrație și integrareAMIFafaceri_interne—
    2021RO65BVPR001BMVIProgramul Instrumentului de sprijin financiar pentru managementul frontierelor și politica de vizeBMVIafaceri_interne—
    2021RO65ISPR001ISFProgramul Fondului pentru securitate internăISFafaceri_interne—

    Sursa: România Transparentă, registrul fondurilor europene · din Comisia Europeană (DG REGIO) · date la 8 octombrie 2026 · CC BY 4.0

    Detalii despre sursă
    Cum citezi

    România Transparentă, registrul fondurilor europene, https://romaniatransparenta.eu/registre/fonduri-europene, date actualizate la 2026-10-08, CC BY 4.0

    Cererile exacte la API-ul public (1)

    Rezultatul se poate reproduce cerând aceleași adrese. Datele pot fi între timp actualizate (ediție nouă).

    Catalogul programelor din registrul fondurilor europene RT: codul CCI al Comisiei, fondurile, tipul (național, regional, afaceri interne, pescuit) și regiunea, la programele regionale.

    Concluzia pasului

    Registrul are 20 de programe pentru 2021–2027, dintre care 8 programe regionale (câte unul pentru fiecare regiune de dezvoltare).

  2. Cât din alocarea UE a ajuns la beneficiari?

    Procentul plătit beneficiarilor, pe program
    Grafic de bare: procent_platit după program, 15 valori, între 0 și 55.
    PT55
    PDDTJ46,7
    PR Nord-Vest37,4
    PIDS33,3
    PR Sud-Vest Oltenia33
    PR Vest32,1
    PR Sud-Muntenia31,9
    PEO30,9
    PR București-Ilfov30,6
    PAT25,9
    PR Sud-Est25,3
    PS22,2
    PR Centru21,2
    PR Nord-Est19
    POCIDIF14,7

    Sursa: România Transparentă, registrul fondurilor europene · din Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene · date la 8 octombrie 2026 · CC BY 4.0

    Detalii despre sursă
    Cum citezi

    România Transparentă, registrul fondurilor europene, https://romaniatransparenta.eu/registre/fonduri-europene, date actualizate la 2026-10-08, CC BY 4.0

    Cererile exacte la API-ul public (2)

    Rezultatul se poate reproduce cerând aceleași adrese. Datele pot fi între timp actualizate (ediție nouă).

    Raportarea MIPE are un rând pe indicator; nodul SQL o întoarce într-un rând pe program (alocare, plăți, rambursări) și calculează procentul plătit.

    Concluzia pasului

    La 31 august 2026, din alocarea UE de 31,0 miliarde euro pentru programele raportate, s-au plătit beneficiarilor 11,0 miliarde euro (35,5%). Cel mai avansat: PT (55,0%); cel mai puțin: POCIDIF (14,7%). Perioada de implementare merge până la sfârșitul lui 2029, deci procentele cresc în timp.

  3. Ce programe lipsesc din raportare?

    Programe fără date de absorbție
    IDCod scurtDenumireFonduriTip programRegiune nuts2Sursa rândului
    2021RO14MFPR001PAPProgramul pentru Acvacultură și PescuitEMFAFpescuit—
    2021RO16JTPR001PTJProgramul Tranziție JustăJTFnational—
    2021RO65AMPR001AMIFProgramul Fondului pentru azil, migrație și integrareAMIFafaceri_interne—
    2021RO65BVPR001BMVIProgramul Instrumentului de sprijin financiar pentru managementul frontierelor și politica de vizeBMVIafaceri_interne—
    2021RO65ISPR001ISFProgramul Fondului pentru securitate internăISFafaceri_interne—

    Sursa: România Transparentă, registrul fondurilor europene · din Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene · date la 8 octombrie 2026 · CC BY 4.0

    Detalii despre sursă
    Cum citezi

    România Transparentă, registrul fondurilor europene, https://romaniatransparenta.eu/registre/fonduri-europene, date actualizate la 2026-10-08, CC BY 4.0

    Cererile exacte la API-ul public (3)

    Rezultatul se poate reproduce cerând aceleași adrese. Datele pot fi între timp actualizate (ediție nouă).

    „Combinare → ce e în A, dar nu în B”, pe codul CCI: programele din catalog fără rând în raportarea de absorbție.

    Concluzia pasului

    5 programe nu apar în raportarea MIPE de absorbție: PAP, PTJ, AMIF, BMVI, ISF. Programele de afaceri interne și de pescuit sunt gestionate separat; lipsa din acest raport nu înseamnă că n-au plăți.

  4. Ce s-a mișcat într-un an?

    Plățile: acum un an față de acum
    SchimbareIDColoane schimbateDiferenteProgramLa dataAlocare UEPlati UEPrimit de la ceProcent platitSursa rândului
    schimbat2021RO16FFTA004plati_ueplati_ue: 68740199.11888197 → 118289210.8759584PAT2026-08-31457.487.873118.289.210,88121.553.031,3925,9
    schimbat2021RO16FFPR001plati_ueplati_ue: 1823851270.3711734 → 2890761037.607544PDDTJ2026-08-316.183.789.1782.890.761.037,613.103.377.963,5646,7
    schimbat2021RO05SFPR001plati_ueplati_ue: 268310411.373615 → 957536540.9096146PEO2026-08-313.098.205.000957.536.540,911.150.268.594,8330,9
    schimbat2021RO05FFPR001plati_ueplati_ue: 663776436.5699999 → 1120954736.7499998PIDS2026-08-313.366.046.6001.120.954.736,751.036.085.401,4633,3
    schimbat2021RO16RFPR001plati_ueplati_ue: 52719040.10565532 → 242803850.35397714POCIDIF2026-08-311.650.000.000242.803.850,35328.014.539,6814,7
    schimbat2021RO16RFPR009plati_ueplati_ue: 26677208.476079714 → 179218271.3926078PR București-Ilfov2026-08-31586.585.917179.218.271,39157.424.639,8130,6
    schimbat2021RO16RFPR005plati_ueplati_ue: 128715234.84758174 → 244255004.1369224PR Centru2026-08-311.152.064.526244.255.004,14245.388.394,121,2
    schimbat2021RO16RFPR002plati_ueplati_ue: 112950402 → 277212841.6901121PR Nord-Est2026-08-311.457.086.893277.212.841,69266.364.302,119
    schimbat2021RO16RFPR008plati_ueplati_ue: 234965526.28373188 → 446605834.8105613PR Nord-Vest2026-08-311.194.579.461446.605.834,81387.743.706,0737,4
    schimbat2021RO16RFPR003plati_ueplati_ue: 120757569.57123002 → 313903556.2108645PR Sud-Est2026-08-311.238.760.838313.903.556,21225.589.728,9725,3
    schimbat2021RO16RFPR004plati_ueplati_ue: 122845173.17342599 → 418178139.1610913PR Sud-Muntenia2026-08-311.312.118.844418.178.139,16272.498.346,5531,9
    schimbat2021RO16RFPR006plati_ueplati_ue: 94981771.74508685 → 329044876.4104783PR Sud-Vest Oltenia2026-08-31997.844.705329.044.876,41242.674.788,9433
    schimbat2021RO16RFPR007plati_ueplati_ue: 186982212.79 → 314552149.25000006PR Vest2026-08-31981.173.747314.552.149,25258.112.623,1732,1
    schimbat2021RO16FFPR003plati_ueplati_ue: 92550311.87617037 → 590990594.5167259PS2026-08-312.660.208.945590.990.594,52661.059.860,8522,2
    schimbat2021RO16FFPR002plati_ueplati_ue: 1241034989.517258 → 2559493313.252851PT2026-08-314.650.515.3262.559.493.313,252.718.510.823,5155
    dispărut2021RO16JTPR001——PTJ2025-08-29—45.422.899,63——

    Sursa: România Transparentă, registrul fondurilor europene · din Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene · date la 8 octombrie 2026 · CC BY 4.0

    Detalii despre sursă

    A doua cerere aduce plățile la toate raportările; nodul SQL păstrează raportarea de acum un an, iar „Compară două tabele” pune față în față plățile de atunci și cele de acum, pe program.

    Concluzia pasului

    Pentru cele 15 programe raportate în ambele luni, plățile către beneficiari au trecut de la 5,2 miliarde euro (29 august 2025) la 11,0 miliarde euro (31 august 2026), adică 110,0% mai mult într-un an.

  5. Sunt programe mult diferite de celelalte?

    Cât de diferite sunt programele (scor z)
    IDProgramLa dataAlocare UEPlati UEPrimit de la ceProcent platitScor zAtipicSursa rândului
    2021RO16FFPR002PT2026-08-314.650.515.3262.559.493.313,252.718.510.823,51552,34da
    2021RO16FFPR001PDDTJ2026-08-316.183.789.1782.890.761.037,613.103.377.963,5646,71,55nu
    2021RO16RFPR008PR Nord-Vest2026-08-311.194.579.461446.605.834,81387.743.706,0737,40,65nu
    2021RO05FFPR001PIDS2026-08-313.366.046.6001.120.954.736,751.036.085.401,4633,30,26nu
    2021RO16RFPR006PR Sud-Vest Oltenia2026-08-31997.844.705329.044.876,41242.674.788,94330,23nu
    2021RO16RFPR007PR Vest2026-08-31981.173.747314.552.149,25258.112.623,1732,10,14nu
    2021RO16RFPR004PR Sud-Muntenia2026-08-311.312.118.844418.178.139,16272.498.346,5531,90,12nu
    2021RO05SFPR001PEO2026-08-313.098.205.000957.536.540,911.150.268.594,8330,90,03nu
    2021RO16RFPR009PR București-Ilfov2026-08-31586.585.917179.218.271,39157.424.639,8130,60nu
    2021RO16FFTA004PAT2026-08-31457.487.873118.289.210,88121.553.031,3925,9-0,45nu
    2021RO16RFPR003PR Sud-Est2026-08-311.238.760.838313.903.556,21225.589.728,9725,3-0,51nu
    2021RO16FFPR003PS2026-08-312.660.208.945590.990.594,52661.059.860,8522,2-0,81nu
    2021RO16RFPR005PR Centru2026-08-311.152.064.526244.255.004,14245.388.394,121,2-0,91nu
    2021RO16RFPR002PR Nord-Est2026-08-311.457.086.893277.212.841,69266.364.302,119-1,12nu
    2021RO16RFPR001POCIDIF2026-08-311.650.000.000242.803.850,35328.014.539,6814,7-1,53nu

    Sursa: România Transparentă, registrul fondurilor europene · din Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene · date la 8 octombrie 2026 · CC BY 4.0

    Detalii despre sursă
    Cum citezi

    România Transparentă, registrul fondurilor europene, https://romaniatransparenta.eu/registre/fonduri-europene, date actualizate la 2026-10-08, CC BY 4.0

    Cererile exacte la API-ul public (2)

    Rezultatul se poate reproduce cerând aceleași adrese. Datele pot fi între timp actualizate (ediție nouă).

    „Statistică → valori atipice” calculează scorul z al procentului plătit; pragul ales e 1,5 abateri standard.

    Concluzia pasului

    1 program iese din rând (|z| > 1,5): PT (55,0%). Un program atipic, înainte sau în urmă, e un punct de plecare: motivele (proiecte mari care plătesc târziu, reprogramări, prefinanțări) sunt în rapoartele MIPE.

  6. Cât înseamnă programele regionale pe locuitor?

    Programele regionale pe locuitor (Python + grafic)
    IndexCod scurtRegiune nuts2PopulatieAlocare pe locuitor EURPlatit pe locuitor EURProcent platitSursa rândului
    5PR VestRO421.668.92158818832,1
    6PR Nord-VestRO112.519.79147417737,4
    4PR Sud-Vest OlteniaRO411.873.60753317633
    2PR Sud-MunteniaRO312.864.33845814631,9
    1PR Sud-EstRO222.368.00652313325,3
    3PR CentruRO122.268.46050810821,2
    0PR Nord-EstRO213.226.4364528619
    7PR București-IlfovRO322.258.6842607930,6
    Programele regionale pe locuitor (Python + grafic): grafic produs de cod (figura 1 din 1); datele sunt în tabelul rezultatului
    Codul Python cu care s-a calculat rezultatul (25 linii)
    # Programele regionale (PR) pe locuitor: alocarea UE și plățile către beneficiari, în euro pe locuitor.
    # t1 = absorbția pe program, t2 = programele (cu regiunea NUTS 2), t3 = populația pe regiune.
    import matplotlib.pyplot as plt
    
    abs_ = intrari[0]; prog = intrari[1]; pop = intrari[2]
    pr = prog[prog["tip_program"] == "regional"][["id", "cod_scurt", "regiune_nuts2"]]
    d = pr.merge(abs_, on="id", how="left").merge(pop, on="regiune_nuts2", how="left")
    for c in ["alocare_ue", "plati_ue", "populatie"]:
        d[c] = pd.to_numeric(d[c], errors="coerce")
    d["alocare_pe_locuitor_eur"] = (d["alocare_ue"] / d["populatie"]).round(0)
    d["platit_pe_locuitor_eur"] = (d["plati_ue"] / d["populatie"]).round(0)
    d["procent_platit"] = (100 * d["plati_ue"] / d["alocare_ue"]).round(1)
    d = d.sort_values("platit_pe_locuitor_eur", ascending=False)
    fig, ax = plt.subplots(figsize=(7.5, 4.2), dpi=80)
    y = np.arange(len(d))
    ax.barh(y + 0.2, d["alocare_pe_locuitor_eur"], height=0.4, color="#9DB7E5", label="alocat (UE)")
    ax.barh(y - 0.2, d["platit_pe_locuitor_eur"], height=0.4, color="#2F66C4", label="plătit beneficiarilor (UE)")
    ax.set_yticks(y); ax.set_yticklabels(d["cod_scurt"], fontsize=8)
    ax.invert_yaxis()
    ax.set_xlabel("euro pe locuitor")
    ax.set_title("Programele regionale 2021–2027, pe locuitor")
    ax.legend(fontsize=8, loc="lower right")
    fig.tight_layout()
    rezultat = d[["cod_scurt", "regiune_nuts2", "populatie", "alocare_pe_locuitor_eur", "platit_pe_locuitor_eur", "procent_platit"]]
    

    Rulat în browserul autorului (Pyodide: pandas, numpy, scipy, statsmodels, matplotlib). Reia investigația ca să-l rulezi pe aceleași date.

    Sursa: România Transparentă, registrul fondurilor europene · din Comisia Europeană (DG REGIO) · date la 8 octombrie 2026 · CC BY 4.0

    Sursa: România Transparentă, Primăriile (UAT-urile) · date la 7 octombrie 2026 · CC BY 4.0

    Detalii despre sursă
    Cum citezi

    România Transparentă, registrul fondurilor europene, https://romaniatransparenta.eu/registre/fonduri-europene, date actualizate la 2026-10-08, CC BY 4.0

    România Transparentă, exporturile Parquet ale registrelor, ediția 2026-10-07, https://romaniatransparenta.eu/date-deschise/, CC BY 4.0

    Registrul întreg (export Parquet)

    Setul uat, ediția 2026-10-07, 3.187 rânduri. Fișierul: /date/parquet/2026-10-07/uat.parquet, amprenta SHA-256 9eb4061e15e7307a….

    Setul nu conține date despre persoane.

    Cererile exacte la API-ul public (3)

    Rezultatul se poate reproduce cerând aceleași adrese. Datele pot fi între timp actualizate (ediție nouă).

    Populația fiecărei regiuni se adună din registrul localităților (exportul uat, în browser), cu împărțirea județelor pe regiuni din Legea 315/2004. Python leagă programul de regiune și calculează euro pe locuitor.

    Concluzia pasului

    În regiunea Centru (din care face parte Mureș), programul regional are 508 euro alocați pe locuitor, dintre care s-au plătit 108 (21,2%). Cea mai mare plată pe locuitor: PR Vest (188 euro). Corelația dintre alocarea pe locuitor și plata pe locuitor e 0,701 (pe 8 regiuni; corelația nu înseamnă cauzalitate).

  7. Cum am construit investigația

    Trei grupuri pe pânză: absorbția pe programe, ce s-a mișcat într-un an, regiunile pe locuitor. Am folosit două noduri SQL pe rezultatele API-ului, un „Registru întreg” pentru populație și Python cu trei intrări. Explicația pas cu pas: https://romaniatransparenta.eu/investigatii/exemple#fonduri-europene-2021-2027. Cu „Reia investigația” poți alege perioada 2014–2020 (alt set de date în nodul „Absorbția”).

Ți-a fost utilă?

▲1 (1 vot pozitiv, 0 voturi negative)▼

1 vot pozitiv · 0 negative0 comentariiSurse verificate automat: în regulă

Votul cere cont; nu arătăm nimănui cine a votat.

Despre ce e

Etichetele vin automat din datele folosite; temele le alege autorul. Fiecare duce la toate investigațiile despre același lucru.

Surse verificate automat la 12 octombrie 2026

sursele răspund la fel

În fiecare noapte serverul cere din nou datele fiecărui bloc la API-ul RT și le compară cu cele înghețate la publicare. „Date actualizate” e normal la o ediție nouă a unui registru: versiunea publicată rămâne cu datele ei.

Detalii pe bloc (13 blocuri de date)
  • Absorbția la ultima raportare (MIPE) · registrul fondurilor europene · 2 din 2 cereri receruteidentic
  • Raportarea de acum un an (SQL) · registrul fondurilor europene · 4 din 4 cereri receruteidentic
  • Programe fără date de absorbție · registrul fondurilor europene · 3 din 3 cereri receruteidentic
  • Cât de diferite sunt programele (scor z) · registrul fondurilor europene · 2 din 2 cereri receruteidentic
  • Plățile: acum un an față de acum · registrul fondurilor europene · 5 din 6 cereri receruteidentic
  • Alocat și plătit pe locuitor: corelație · registrul fondurilor europene · 3 din 3 cereri receruteidentic
  • Procentul plătit beneficiarilor, pe program · registrul fondurilor europene · 2 din 2 cereri receruteidentic
  • Programele 2021–2027 · registrul fondurilor europene · 1 din 1 cereri receruteidentic
  • Programele regionale pe locuitor (Python + grafic) · registrul fondurilor europene · 3 din 3 cereri receruteidentic
  • Codul programului ca cheie · registrul fondurilor europene · 1 din 1 cereri receruteidentic
  • După procentul plătit · registrul fondurilor europene · 2 din 2 cereri receruteidentic
  • Pe program: alocat, plătit, procent (SQL) · registrul fondurilor europene · 2 din 2 cereri receruteidentic
  • Plățile la toate raportările · registrul fondurilor europene · 4 din 4 cereri receruteidentic

Reia investigația

Copiază graful, rezultatele și povestea în ciornele tale și continuă de unde a rămas autorul. Pe pagina ta apare legătura spre original.

Intră în cont ca s-o reiei

Versiuni

  • v1 · 8 octombrie 2026 · Rulată din nou de scriptul exemplelor (scripts/exemple/construieste.ts) pe datele de azi.o citești acum

La publicare, serverul a cerut din nou 7 adrese din API-ul RT: 7 identice.

Versiunile publicate nu se mai schimbă: fiecare are datele înghețate la data ei.

Vezi graful (cum a ajuns autorul la rezultate: 16 noduri)

Se încarcă graful…

Conținutul e al autorului; datele din registre au sursa la vedere. Ceva greșit, date personale sau un material folosit fără drept? Raportează investigația (merge și fără cont). Regulile comunității.

Întreabă investigația

Un model AI răspunde doar din datele acestei versiuni publicate (pașii, concluziile și tabelele ei), cu trimitere la pasul din care vine fiecare cifră. Răspunsurile sunt generate de AI și trebuie verificate.

Comentarii

Intră în cont ca să comentezi

Încă nu e niciun comentariu. Ai verificat datele? Spune ce ai găsit.

Comentariile urmează Regulile comunității: fără date personale, fără acuzații fără sursă.