Ghid
Cât ar câștiga un medic rezident pe noua lege, pe ani de rezidențiat
de Alex Mantello · Publicat pe · 8 min de citit
În proiectul legii salarizării din 20 august 2026, un medic rezident ar avea salariul de bază de 7.680 lei brut în anul I (4.493 lei net) și 10.240 lei brut în anul VI, la gradația 0, fără gărzi și sporuri, într-un spital de categoria a II-a. Proiectul nu a fost adoptat.
Pe scurt
- Rezident anul I: 7.680 lei brut, 4.493 lei net fără gărzi și sporuri.
- Rezident anul VI: 10.240 lei brut, 5.990 lei net.
- După rezidențiat: medic specialist 12.800 lei, medic primar 16.000 lei brut.
- Coeficienții din 20 august 2026 sunt pentru spitalele de categoria a II-a; celelalte categorii depind de o hotărâre de guvern.
- Valoarea de referință din 20 august 2026: 4.000 lei (art. 38 alin. (3)).
Cât ar fi salariul unui medic rezident pe noua lege?
Un medic rezident în anul I ar avea un salariu de bază de 7.680 lei brut pe lună în varianta din 20 august 2026 a proiectului, adică 4.493 lei net fără sporuri și fără persoane în întreținere. Suma vine din coeficientul 1,92 înmulțit cu valoarea de referință de 4.000 lei (art. 38 alin. (3)), cu rotunjire în sus la leu (art. 10 alin. (4) din proiect).
În ultimul an de rezidențiat din grilă, anul VI, salariul de bază ar fi de 10.240 lei brut (5.990 lei net). Cifrele sunt la gradația 0, fără gărzi, fără sporuri și fără gradațiile din vechimea în muncă.
Unde stau rezidenții în grilă?
Medicii rezidenți sunt în Anexa II a proiectului (familia ocupațională „Sănătate și asistență socială”), capitolul I, la personalul de specialitate medico-sanitar din unitățile sanitare. În varianta din 20 august 2026, rezidenții au câte un rând pentru fiecare an de rezidențiat, iar nota *1) de sub grilă precizează că aceiași coeficienți se aplică și medicilor rezidenți din medicina dentară.
Important: în varianta din 20 august, coeficienții din grilă sunt cei pentru unitățile sanitare de categoria a II-a. Proiectul împarte unitățile în 6 categorii și adaugă factori de multiplicare pe grupe de personal (minimum 8%, 6%, 4% și 2%), stabiliți anual prin hotărâre de guvern. Până la acea hotărâre, salariul unui rezident dintr-un spital de altă categorie nu poate fi calculat: cifrele de aici sunt pentru categoria a II-a.
Cât ia un rezident în fiecare an de rezidențiat?
Salariul de bază la gradația 0 și netul, varianta din 20 august 2026:
| Anul de rezidențiat | Coeficient | Salariu de bază (lei) | Net (lei) |
|---|---|---|---|
| Anul I | 1,92 | 7.680 | 4.493 |
| Anul II | 2,08 | 8.320 | 4.867 |
| Anul III | 2,24 | 8.960 | 5.242 |
| Anul IV | 2,35 | 9.400 | 5.499 |
| Anul V | 2,45 | 9.800 | 5.733 |
| Anul VI | 2,56 | 10.240 | 5.990 |
Salariul crește în fiecare an de rezidențiat, cu 400–640 de lei brut de la un an la altul. Toate rândurile sunt peste salariul minim brut de 4.325 lei.
Cât ar câștiga după rezidențiat?
După confirmare, medicul trece pe rândurile de medic din aceeași grilă: fără grad, specialist sau primar. Salariul de bază la gradația 0, în varianta din 20 august 2026:
| Funcția | Coeficient | Salariu de bază (lei) |
|---|---|---|
| Medic (fără grad) | 2,16 | 8.640 |
| Medic specialist | 3,2 | 12.800 |
| Medic primar | 4 | 16.000 |
Un medic specialist ar avea deci 12.800 lei brut, cu 2.560 de lei mai mult decât un rezident în anul VI. Gradul de medic primar urcă salariul de bază la 16.000 lei, iar medicul fără grad ar avea 8.640 lei. Toate rândurile sunt pe grila sănătății.
Cât contează vechimea în muncă?
Nota 1 de sub grilă spune că acești coeficienți sunt pentru gradația 0, iar salariile pentru gradațiile 1–5 se obțin prin majorare potrivit art. 13 din proiect. Gradația vine din vechimea în muncă, nu din anul de rezidențiat: +7,5% după 3 ani, apoi câte +5%, +5%, +2,5% și +2,5%. Pentru un rezident în anul I:
| Gradația | Vechime în muncă | Creștere | Salariu de bază (lei) | Net (lei) |
|---|---|---|---|---|
| 0 | până la 3 ani | — | 7.680 | 4.493 |
| 1 | 3 – 5 ani | +7,5% | 8.256 | 4.829 |
| 2 | 5 – 10 ani | +5% | 8.669 | 5.071 |
| 3 | 10 – 15 ani | +5% | 9.103 | 5.325 |
| 4 | 15 – 20 ani | +2,5% | 9.330 | 5.458 |
| 5 | peste 20 ani | +2,5% | 9.564 | 5.595 |
Cu gradația maximă, un rezident în anul VI ar ajunge la 12.751 lei brut. Anul de rezidențiat schimbă coeficientul din grilă; vechimea în muncă adaugă gradația peste el.
Cât ar fi netul?
Netul din tabele folosește regulile fiscale de azi: 25% CAS, 10% CASS și 10% impozit pe venit, fără persoane în întreținere. Deducerea personală (art. 77 din Codul fiscal) se acordă doar până la un brut de 6.325 lei (salariul minim + 2.000 de lei). Toți rezidenții sunt peste acest prag, așa că netul nu depinde de persoanele în întreținere. Pentru un calcul cu sporurile tale, folosește calculatorul.
Ce s-a schimbat între cele trei variante ale proiectului?
Ministerul Muncii a publicat trei variante: 25 mai 2026 (valoarea de referință 4.100 lei), 17 iulie 2026 (valoarea de referință 4.100 lei), 20 august 2026 (valoarea de referință 4.000 lei). Salariul de bază la gradația 0, cu anul de rezidențiat din fiecare variantă în paranteză:
| Anul (20 august 2026) | 25 mai 2026 | 17 iulie 2026 | 20 august 2026 |
|---|---|---|---|
| Anul I | 7.872 (anul I) | 7.872 (anul I) | 7.680 (anul I) |
| Anul II | 8.528 (anul II) | 8.528 (anul II) | 8.320 (anul II) |
| Anul III | 9.184 (anul III) | 9.184 (anul III) | 8.960 (anul III) |
| Anul IV | 9.840 (anul IV-V) | 9.840 (anul IV-V) | 9.400 (anul IV) |
| Anul VI | 10.496 (anul VI-VII) | 10.496 (anul VI) | 10.240 (anul VI) |
Rândurile sunt potrivite între variante după codul funcției din grilă. În varianta din 20 august 2026, anul V (coeficient 2,45, 9.800 lei) nu are cod de funcție în grilă, așa că nu apare în tabel; în variantele anterioare, anii IV și V erau pe un singur rând. Față de varianta din 17 iulie 2026, 4 din 5 coeficienți potriviți pe cod au rămas la fel, iar valoarea de referință a trecut de la 4.100 la 4.000 lei. Rezultatul: la toți cei 5 ani din tabel, salariul de bază din varianta din 20 august 2026 e mai mic decât în cea din 17 iulie 2026.
Ce primesc farmaciștii rezidenți?
Farmaciștii rezidenți au rânduri separate în aceeași grilă, pe trei ani. Varianta din 20 august 2026:
| Anul de rezidențiat | Coeficient | Salariu de bază (lei) | Net (lei) |
|---|---|---|---|
| Anul I | 1,76 | 7.040 | 4.118 |
| Anul II | 1,826 | 7.304 | 4.273 |
| Anul III | 1,914 | 7.656 | 4.478 |
Ce se adaugă peste salariul de bază?
Gărzile și sporurile specifice sănătății sunt în Anexa II, capitolul II. Gărzile pentru completarea normei se plătesc la tariful orar al salariului de bază, iar gărzile peste norma legală se fac prin contract separat. Pe lângă ele: munca în trei ture (10%, în afara plafonului), orele din weekend și de sărbători (+10% din tariful orar), sporurile pentru condiții de muncă și sporul pentru radiații, pe categorii. Le poți adăuga pe cele pe care le ai în calculator, cu orele tale de gardă.
Plafonul de 20% al sporurilor se calculează pe ordonatorul principal de credite, nu pe fiecare angajat (art. 21 alin. (2)). Dacă salariul pe legea nouă ar ieși mai mic decât cel de acum, proiectul prevede o diferență salarială tranzitorie (art. 33 în varianta din 20 august 2026), raportată la salariul din noiembrie 2026. Salariile plătite azi în spitale, pe Legea 153/2017, sunt pe romaniatransparenta.eu/registre/spitale/salarii; pentru asistenți, vezi ghidul asistentului medical.
Atenție
legea nu a fost adoptată. Pe 26 august 2026 partidele au anunțat că nu au ajuns la consens și s-au angajat să adopte legea până la sfârșitul anului. Cifrele de mai sus arată ce prevede proiectul, nu salariile în vigoare.
Întrebări frecvente
Cât ar câștiga net un medic rezident în anul I pe noua lege?
În varianta din 20 august 2026: 4.493 lei net, din 7.680 lei brut, fără gărzi, fără sporuri și fără gradații, într-un spital de categoria a II-a.
Medicii dentiști rezidenți au aceeași grilă?
Da. În varianta din 20 august 2026, nota *1) de sub grilă spune că rândurile de medic rezident se aplică și medicilor rezidenți din medicina dentară. În variantele din 25 mai și 17 iulie aveau rânduri separate.
Se pot calcula salariile rezidenților din spitalele de altă categorie?
Nu încă. Coeficienții din varianta din 20 august sunt pentru unitățile de categoria a II-a. Cele 6 categorii și factorii de multiplicare pe grupe se stabilesc prin hotărâre de guvern, care nu există.
De când s-ar aplica noile salarii pentru rezidenți?
Nu încă. Proiectul nu a fost adoptat. Varianta din 20 august 2026 prevede intrarea în vigoare pe 1 decembrie 2026 (art. 38 alin. (1)), dar doar dacă legea e votată și promulgată.
Gărzile intră în salariul din tabel?
Nu. Tabelele arată salariul de bază din grilă. Gărzile se plătesc separat, la tariful orar al salariului de bază, după regulile din Anexa II; în calculator le poți adăuga cu orele tale.
Surse
Cifrele sunt calculate din grilele oficiale ale proiectului, cu aceleași reguli ca în calculator; când apare o variantă nouă, articolul se actualizează. Documentele folosite:
- Publisind — Legea salarizării, varianta III (20 august 2026)
- Coeficienții 1–8 — xlsx publicat de Publisind
- Solidaritatea Sanitară — proiectul legii salarizării, varianta 20.08.2026
- Coeficienții 1–8 (xlsx, copie locală)
- Proiect lege 20 august 2026 (pdf, copie locală)
- Anexa II, capitolul II: reglementări specifice sănătății (docx, copie locală)
- Codul fiscal, Legea 227/2015 (Portal legislativ): art. 77 (deducerea personală), art. 78 (impozitul), art. 138 (CAS), art. 156 (CASS)
Mai departe
- Grila completă a sănătății (Anexa II)
- Calculatorul: salariul tău, cu gradație, gărzi, sporuri și net
- Cât ar câștiga un asistent medical pe noua lege
Alte ghiduri