Cine e
- Cod fiscal (CUI)
- 4288047
- Județ
- Cluj
- Sursa identității
- lista entităților publice a Ministerului Finanțelor, 1 septembrie 2026
Cine o conduce
- Rector
- Anca Dana Buzoianu încredere: oficialOficial. Preluat ca atare din sursa oficială. Numele e confirmat pe documentul oficial al universității de mai jos.
- Verificat la
- 23 septembrie 2026, pe site-ul universității
Cât primește de la stat
Studenții echivalenți țin deja cont de domeniu și de ciclul de studii, deci comparația cu mediana e cinstită doar până la un punct: diferența vine mai ales din finanțarea pentru calitate, din granturile doctorale și din fondurile de dezvoltare. Nu e un clasament.
Propunerea CNFIS pentru finanțarea instituțională 2025 · lei curenți
Ce am găsit pe site-ul universității
Legea cere fiecărei universități de stat să publice pe site raportul anual al rectorului, bugetul și bilanțul, salariile pe funcții (de două ori pe an), carta, hotărârile senatului, componența conducerii și taxele de studiu. Am căutat aceste documente pe umfcluj.ro, cu un program care citește paginile publice ale site-ului.
3 din 10 documente lipsesc sau nu sunt la zi
Salariile pe funcții, la 30 septembrie (cea mai nouă listă la 30 septembrie găsită e din 2025; lipsește cea din 30 septembrie 2026); Metodologia și rezultatele alegerii rectorului (am găsit metodologia, dar nu și rezultatele alegerilor); Programul anual al achizițiilor publice (cel mai nou program găsit e pe 2024). Le poți cere universității cu cererea de mai jos.
| Ce cere legea | Temeiul | Stare | Unde l-am găsit |
|---|---|---|---|
| Raportul anual al rectorului privind starea universității | Legea 199/2023, art. 19 alin. (1) | publicat | Raport-privind-starea-universitatii-pentru-anul-2025_.pdf (2025) |
| Bugetul și bilanțul (execuția bugetului) | Legea 544/2001, art. 5 alin. (1) lit. e) | publicat | BVC 2024 (2024) |
| Salariile pe funcții, la 31 martie | Legea 153/2017, art. 33 alin. (1) | publicat | Transparenta veniturilor salariale si precizari la 31.03.2026 (2026) |
| Salariile pe funcții, la 30 septembrie | Legea 153/2017, art. 33 alin. (1) | parțial | TRANSPARENTA VENITURILOR SALARIALE 30.09.2025 (2025) cea mai nouă listă la 30 septembrie găsită e din 2025; lipsește cea din 30 septembrie 2026 |
| Carta universitară | Legea 544/2001, art. 5 alin. (1) lit. a) | publicat | Carta Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca (2025) |
| Hotărârile senatului | Legea 199/2023, art. 131 alin. (13), art. 146 alin. (5) | publicat | Hotararile Senatului din 29.01.2026 (2026) |
| Organigrama și componența senatului și a consiliului de administrație | Legea 544/2001, art. 5 alin. (1) lit. b) și c) | publicat | Organigrama Universității de Medicină și Farmacie ”Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca (2026) |
| Metodologia și rezultatele alegerii rectorului | Legea 199/2023, art. 133, art. 131 alin. (13) | parțial | Metodologie alegeri_ (2025) am găsit metodologia, dar nu și rezultatele alegerilor |
| Taxele de studiu | Legea 199/2023, art. 9 alin. (5) | publicat | ANEXA TAXE SCOLARIZARE – 2025-2026 (2026) |
| Programul anual al achizițiilor publice | Legea 98/2016 | parțial | Program anual al achizitiilor publice PAAP 2024 (2024) cel mai nou program găsit e pe 2024 |
Toate documentele găsite
Raportul anual al rectorului privind starea universității
- Raport-privind-starea-universitatii-pentru-anul-2025_.pdf (2025)
- Raport privind starea universității pentru anul 2024 (2024)
- Raportul privind starea universității pentru manadatul 2020-2024 (2024)
- Raportul privind starea universității pentru anul 2023 (2023)
- Raportul privind starea universității pentru anul 2022 (2022)
- Raport-privind-starea-universitatii-2021-2022 en (2022)
Bugetul și bilanțul (execuția bugetului)
Salariile pe funcții, la 31 martie
Salariile pe funcții, la 30 septembrie
- Transparenta veniturilor salariale si precizari la 31.03.2026 (2026)
- TRANSPARENTA VENITURILOR SALARIALE 30.09.2025 (2025)
- Listă funcții conform legii 153/2017 (2017)
- Listă funcții conform legii 153/2017 (2017)
- Listă funcții conform Legii 153
Carta universitară
- Carta Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca (2025)
- Proiect modificare Carta – 04.04.2025 (2025)
- CARTA-flipbook-en2 (2024)
- Carta_03.06.2024 (2024)
- Proiect final Carta_17.04.2024 (2024)
- Proiect modificare_Carta_20.11.2024 (2024)
Hotărârile senatului
- Hotararile Senatului din 29.01.2026 (2026)
- Hotararile de Senat din 09.03.2026 (2026)
- Hotararile Senatului din 26.02.2026 (2026)
- Hotararile de Senat din 27.03.2026 (2026)
- Hotararile de Senat din 27.04.2026 (2026)
- Hotararile de Senat din 28.05.2026 (2026)
Organigrama și componența senatului și a consiliului de administrație
- Organigrama Universității de Medicină și Farmacie ”Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca (2026)
- organigrama 2025 martie (2025)
- ORGANIGRAMA UMFIH_2025_ (2025)
- ORGANIGRAMA 01.07.2024-1 (2024)
- ORGANIGRAMA 01.11.2024-1 (2024)
- Organigrama 2023 (2023)
Metodologia și rezultatele alegerii rectorului
- Metodologie alegeri_ (2025)
- Metodologie-alegeri_ (2025)
- Metodologie-alegeri_ (2025)
- Metodologie_alegeri_procesul_de_constituire_si_de_alegere_a_structurilor_si_functiilor_de_conducere1 (2023)
Taxele de studiu
- ANEXA TAXE SCOLARIZARE – 2025-2026 (2026)
- ANEXA TAXE SCOLARIZARE – 2026-2027 (2026)
- Taxe doctorat 2026-2027 (2026)
- TAXE Biblioteca an universitar 2026-2027 (2026)
- ANEXA TAXE SCOLARIZARE – 2024-2025 (2025)
- ANEXA TAXE AN UNIVERSITAR 2023-2024 (2024)
Programul anual al achizițiilor publice
Verificarea automată a site-ului universității · 8 octombrie 2026 încredere: citit automatCitit automat. Extras de un program din pagini sau documente și verificat pe un eșantion, nu rând cu rând. Un program a căutat documentele pe site-ul universității, după textul legăturilor; „negăsit” nu înseamnă că lipsesc.
„Negăsit” nu înseamnă că lipsește
Programul nostru citește cel mult 60 de pagini ale site-ului, alese după titlu, și recunoaște documentele după textul legăturii. Un document pus sub alt nume, într-o pagină adâncă sau într-o arhivă poate să-i scape. „Parțial” înseamnă că am găsit documentul, dar e vechi, fără an sau doar o parte din ce cere legea. Declarațiile de avere și de interese nu le mai căutăm: din 31 august 2026 nu mai sunt publice (Legea 180/2026). Dacă universitatea publică ce noi n-am găsit, trimite-ne legătura.
Ce cumpără
Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca a semnat 4.518 contracte în valoare de 378 de milioane de lei și a făcut 13.451 de achiziții directe de 82,5 milioane de lei, între ianuarie 2020 – septembrie 2026. Sumele sunt fără TVA.
Vezi toate cifrele
| 2020 | 13 milioane de lei |
|---|---|
| 2021 | 27,4 milioane de lei |
| 2022 | 45,6 milioane de lei |
| 2023 | 33,5 milioane de lei |
| 2024 | 56,1 milioane de lei |
| 2025 | 178 de milioane de lei |
| 2026* | 24,7 milioane de lei |
Vezi toate cifrele
| 2020 | 9,5 milioane de lei |
|---|---|
| 2021 | 12,5 milioane de lei |
| 2022 | 15,2 milioane de lei |
| 2023 | 14,7 milioane de lei |
| 2024 | 13,3 milioane de lei |
| 2025 | 10,9 milioane de lei |
| 2026* | 6,5 milioane de lei |
SEAP, rapoartele trimestriale publicate de ADR pe data.gov.ro, ianuarie 2020 – septembrie 2026 · anul contractului e anul semnării · * an acoperit parțial · acordurile-cadru nu sunt adunate: sunt plafoane, cheltuiala apare prin contractele subsecvente · fiecare contract e preluat ca atare din SEAP încredere: oficialOficial. Preluat ca atare din sursa oficială., totalurile sunt calculate de noi încredere: derivatDerivat. Calculat de noi din date oficiale, cu formula publicată în metodologie.
De la cine cumpără
| Furnizor | Total, lei | Contracte | Achiziții directe | Ce a cumpărat |
|---|---|---|---|---|
| CONSTRUCTII ERBASU SA CUI 430008 a primit și ajutor de stat | 130.719.722 | 1 | 0 | Lucrari de constructii de institutii de invatamant si centre de cercetare |
| M.I.S-GRUP SRL CUI 12472562 a primit și ajutor de stat | 49.011.971 | 4 | 1 | Lucrari de reparatii generale si de renovare; Lucrari de instalare de sisteme de alarma impotriva incendiilor |
| PP PROTECT SECURITY SRL CUI 32401540 | 17.106.104 | 26 | 13 | Servicii de paza; Sistem de supraveghere cu circuit inchis; Servicii de televiziune cu circuit inchis |
| BOGART CONSTRUCT SRL CUI 11953916 | 14.427.598 | 1 | 0 | Lucrari de reparatii generale si de renovare |
| ANTISEL RO SRL CUI 27040635 a primit și ajutor de stat | 11.900.904 | 459 | 167 | Reactivi de laborator; Echipamente de laborator, optice si de precizie (cu exceptia ochelarilor); Servicii de cercetare |
| TEHNO ELECTRO MEDICAL COMPANY SRL CUI 217930 | 8.216.179 | 21 | 31 | Simulatoare de formare; Aparate si echipamente utilizate in scopuri demonstrative; Servicii de cercetare |
| ETA2U SRL CUI 1801821 a primit și ajutor de stat | 6.903.133 | 4 | 8 | Infrastructura de comunicatii; 30213100-6; 30231320-6 |
| MECRO SYSTEM SRL CUI 431712 a primit și ajutor de stat | 5.985.865 | 3 | 0 | Aparate de detectare si de analiza; Reactivi de laborator |
| LABO SHOP SRL CUI 13213280 a primit și ajutor de stat | 5.355.368 | 24 | 156 | Scaune stomatologice; Aparate de stomatologie; Servicii de reparare si de intretinere a echipamentului medical |
| EURODIDACTICA SRL CUI 21693430 a primit și ajutor de stat | 3.971.449 | 1 | 12 | Lucrari de reparatii generale si de renovare; Instalare de mobilier incorporat; Mobilier pentru sali de conferinte |
Primii 10 din 1.378 furnizori, după valoarea contractelor (fără acorduri-cadru) și a achizițiilor directe din rapoartele SEAP de la ianuarie 2020 încoace, inclusiv contractele semnate mai devreme și publicate târziu. Alte 50 de contracte și achiziții, de 1,1 milioane de lei, au mers la câștigători pe care nu îi numim: persoane fizice autorizate (PFA, întreprinderi individuale sau familiale) sau câștigători fără cod fiscal valid în SEAP, al căror nume nu arată o formă juridică (de cele mai multe ori firme străine din asocieri).
Cele mai mari contracte
| Ce a cumpărat | Furnizor | Valoare, lei | Semnat | Anunț SEAP |
|---|---|---|---|---|
| Lucrari de constructii de institutii de invatamant si centre de cercetare | CONSTRUCTII ERBASU SA CUI 430008 | 130.719.722 | 28.05.2025 | CAN1148210 fișierul sursă |
| Lucrari de reparatii generale si de renovare | M.I.S-GRUP SRL CUI 12472562 | 31.176.889 | 22.10.2024 | CAN1135747 fișierul sursă |
| Lucrari de reparatii generale si de renovare | BOGART CONSTRUCT SRL CUI 11953916 | 14.427.598 | 28.04.2025 | SCNA1120139 fișierul sursă |
| Lucrăre de construire pentru Amenajare Centru de Cercetare privind Dezvoltarea Medicamentului – clădire Farmacia B- rest de executat | M.I.S-GRUP SRL CUI 12472562 | 10.536.820 | 01.11.2022 | SCNA1078663 fișierul sursă |
| REABILITARE, REPARAȚIE CAPITALĂ ȘI CONSOLIDARE CĂMIN VII, HASDEU STR. B. P. HAȘDEU, NR. 38-66, CLUJ-NAPOCA | M.I.S-GRUP SRL CUI 12472562 | 6.973.147 | 25.01.2021 | SCNA1049222 fișierul sursă |
| Aparate de detectare si de analiza | MECRO SYSTEM SRL CUI 431712 | 5.847.300 | 16.01.2026 | CAN1161262 fișierul sursă |
| Servicii de paza contract subsecvent unui acord-cadru | PP PROTECT SECURITY SRL CUI 32401540 | 3.948.322 | 01.04.2025 | CAN1117837 fișierul sursă |
| Acord cadru pe 24 luni pentru servicii de paza, serviciile de monitorizare si interventie , serviciile de insotire transport valori contract subsecvent unui acord-cadru | PP PROTECT SECURITY SRL CUI 32401540 | 3.554.947 | 30.12.2022 | CAN1070757 fișierul sursă |
| Contract de furnizare Sistem cloud hybrid la cheie compus din: echipamente hardware necesare pentru realizarea proiectului, set de licențe pentru sistemul CLOUD pentru virtualizare și orchestrare , aplicație Big Data pentru infrastructuri mari de date, servicii conexe (instalare, configurare, instruire personal și suport) | ETA2U SRL CUI 1801821 | 3.350.962 | 06.01.2022 | CAN1070756 fișierul sursă |
| Lucrari de reparatii generale si de renovare | EURODIDACTICA SRL CUI 21693430 | 3.154.791 | 17.07.2023 | SCNA1089525 fișierul sursă |
Primele 10 după valoarea de la semnare, fără TVA, fără acordurile-cadru. Anunțul de atribuire îl găsești după număr în SEAP (e-licitatie.ro, căutare manuală); „fișierul sursă” e raportul trimestrial ADR de pe data.gov.ro din care vine rândul.
Toate achizițiile (17.969), inclusiv achizițiile directe
Pe ce cheltuie
| Ce (cod CPV) | Total, lei | Contracte și achiziții |
|---|---|---|
| Lucrari de constructii de institutii de invatamant si centre de cercetare 45214000-0 | 130.719.722 | 1 |
| Lucrari de reparatii generale si de renovare 45453000-7 | 77.071.305 | 60 |
| Reactivi de laborator 33696500-0 | 27.865.878 | 2.265 |
| Echipamente de laborator, optice si de precizie (cu exceptia ochelarilor) 38000000-5 | 20.010.480 | 182 |
| Servicii de paza 79713000-5 | 16.904.082 | 27 |
| Consumabile dentare 33141800-8 | 8.847.540 | 832 |
| Aparate de detectare si de analiza 38430000-8 | 8.800.623 | 6 |
| Servicii de curatenie 90910000-9 | 8.740.791 | 59 |
Toate codurile CPV, pe toți anii, cu căutare și descărcare
Vezi toate cifrele pe ani
| An | Contracte | Contracte, lei | Achiziții directe | Achiziții directe, lei | Acorduri-cadru (plafon, neadunat) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 480 | 13.021.606 | 1.951 | 9.462.947 | 40 · 8.996.684 |
| 2021 | 571 | 27.362.534 | 2.157 | 12.532.023 | 69 · 10.435.098 |
| 2022 | 652 | 45.551.820 | 2.286 | 15.209.256 | 102 · 126.401.590 |
| 2023 | 661 | 33.473.624 | 2.453 | 14.686.639 | 52 · 32.223.013 |
| 2024 | 578 | 56.112.585 | 1.975 | 13.271.388 | 98 · 27.893.114 |
| 2025 | 1.025 | 177.656.452 | 1.597 | 10.878.668 | 62 · 17.527.175 |
| 2026* | 551 | 24.671.964 | 1.032 | 6.501.604 | 19 · 5.596.417 |
| Total | 4.518 | 377.850.585 | 13.451 | 82.542.525 | 442 · 229.073.091 |
Întreabă universitatea
Universitatea răspunde în cel mult 10 zile, iar pentru informații complexe, în cel mult 30 de zile (Legea 544/2001, art. 7). Cererea de mai jos e completată cu documentele pe care nu le-am găsit publicate pe site.
Către Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca În temeiul Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public, vă rog să îmi comunicați: 1. lista funcțiilor cu drepturile salariale, publicată în temeiul art. 33 din Legea nr. 153/2017, la 30 septembrie 2026; 2. metodologia ultimei desemnări a rectorului și hotărârea senatului de validare a rezultatului; 3. programul anual al achizițiilor publice pe anul 2026; Vă rog să îmi trimiteți răspunsul în format electronic, la adresa [adresa de e-mail]. [Numele și prenumele]
Posturi scoase la concurs
Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca: 2 anunțuri de concurs văzute de la 7 octombrie 2026, dintre care 2 posturi active acum (publicate, cu data limită neatinsă).
Posturi active acum
| Postul | Tipul | Publicat | Data limită | Proba scrisă | Salariul anunțat |
|---|---|---|---|---|---|
| psiholog Anunțul nu mai e pe posturi.gov.ro (portalul șterge posturile după termen). | post contractual | 02.10.2026 | 30.10.2026 | 26.10.2026 citit automat din anunț | 6.545 lei citit automat din anunț |
| Arhivar Anunțul nu mai e pe posturi.gov.ro (portalul șterge posturile după termen). | post contractual | 29.09.2026 | 29.10.2026 | 23.10.2026 citit automat din anunț | 5.016 lei citit automat din anunț |
Toate cele 2 anunțuri, cu căutare și descărcare
posturi.gov.ro (posturi contractuale) și ANFP (funcții publice), colectate zilnic. „Data limită” e cea din portal (instituțiile o folosesc fie pentru depunerea dosarelor, fie pentru sfârșitul concursului) sau, la ANFP, sfârșitul înscrierii. Nu publicăm persoana de contact și nici rezultatele (nume de candidați). Registrul concursurilor.
Investigațiile comunității despre această universitate
Ce au aflat cititorii din datele publice
Investigațiile sunt scrise de cititori, pornind de la datele din registre, și apar sub pseudonimul autorului. Oricine își face cont poate începe una.
Vezi investigațiile despre Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-NapocaÎncepe o investigație
Citează fișa sau semnalează o eroare
Ai găsit o eroare în această fișă?
Alege valoarea, spune ce nu e bine și, dacă știi, valoarea corectă și un link. Voluntarii o verifică pe sursa oficială, echipa o confirmă, iar corecția apare aici și în jurnalul corecțiilor.
Mulțumim! Am primit semnalarea. Voluntarii o verifică pe sursa oficială, apoi echipa o confirmă.
Cum citezi
România Transparentă, registrul universităților de stat, fișa Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca (CUI 4288047), https://romaniatransparenta.eu/registre/universitati/4288047, date actualizate la 8 octombrie 2026 (ediția din 5 octombrie 2026, ora 11:30 UTC), CC BY 4.0. Sursa primară: CNFIS, Ministerul Finanțelor, rapoartele SEAP de achiziții publice (ADR, data.gov.ro), documentele oficiale ale universității.