Cine e
- Cod fiscal (CUI)
- 4540925
- Județ
- Iași
- Sursa identității
- lista entităților publice a Ministerului Finanțelor, 1 septembrie 2026
Cine o conduce
Rectorul e în verificare
Știm din cercetare cine conduce universitatea, dar nu am găsit încă documentul oficial (hotărârea senatului, procesul-verbal al alegerilor sau ordinul de confirmare). Până atunci nu publicăm numele. Îl poți cere direct universității, cu modelul de mai jos, sau ne poți trimite legătura spre document.
Cât primește de la stat
Studenții echivalenți țin deja cont de domeniu și de ciclul de studii, deci comparația cu mediana e cinstită doar până la un punct: diferența vine mai ales din finanțarea pentru calitate, din granturile doctorale și din fondurile de dezvoltare. Nu e un clasament.
Propunerea CNFIS pentru finanțarea instituțională 2025 · lei curenți
Ce am găsit pe site-ul universității
Legea cere fiecărei universități de stat să publice pe site raportul anual al rectorului, bugetul și bilanțul, salariile pe funcții (de două ori pe an), carta, hotărârile senatului, componența conducerii și taxele de studiu. Am căutat aceste documente pe arteiasi.ro, cu un program care citește paginile publice ale site-ului.
3 din 10 documente lipsesc sau nu sunt la zi
Raportul anual al rectorului privind starea universității (cel mai nou raport găsit e pe 2017; cel pe 2025 trebuia publicat până în aprilie 2026); Salariile pe funcții, la 30 septembrie (cea mai nouă listă la 30 septembrie găsită e din 2025; lipsește cea din 30 septembrie 2026); Programul anual al achizițiilor publice (negăsit). Le poți cere universității cu cererea de mai jos.
| Ce cere legea | Temeiul | Stare | Unde l-am găsit |
|---|---|---|---|
| Raportul anual al rectorului privind starea universității | Legea 199/2023, art. 19 alin. (1) | parțial | Referat Comisia de Buget Finanțe si Administratie (2017) cel mai nou raport găsit e pe 2017; cel pe 2025 trebuia publicat până în aprilie 2026 |
| Bugetul și bilanțul (execuția bugetului) | Legea 544/2001, art. 5 alin. (1) lit. e) | publicat | Bugetul initial de venituri si cheltuieli pentru anul 2025 (2025) |
| Salariile pe funcții, la 31 martie | Legea 153/2017, art. 33 alin. (1) | publicat | Situația veniturilor salariale, martie 2026 (2026) |
| Salariile pe funcții, la 30 septembrie | Legea 153/2017, art. 33 alin. (1) | parțial | Situația veniturilor salariale, septembrie 2025 (2025) cea mai nouă listă la 30 septembrie găsită e din 2025; lipsește cea din 30 septembrie 2026 |
| Carta universitară | Legea 544/2001, art. 5 alin. (1) lit. a) | publicat | Carta-UNAGE.pdf (2021) |
| Hotărârile senatului | Legea 199/2023, art. 131 alin. (13), art. 146 alin. (5) | publicat | Hotărârea Senatului nr. 16 din 01.07.2026 (2026) |
| Organigrama și componența senatului și a consiliului de administrație | Legea 544/2001, art. 5 alin. (1) lit. b) și c) | publicat | ORGANIGRAMA_ADMINISTRATIVA_UNAGE_2023.pdf (2023) |
| Metodologia și rezultatele alegerii rectorului | Legea 199/2023, art. 133, art. 131 alin. (13) | publicat | Metodologie (2024) |
| Taxele de studiu | Legea 199/2023, art. 9 alin. (5) | publicat | Valorile taxelor la U.N.A.G.E. pentru anul universitar 2025-2026 (2026) |
| Programul anual al achizițiilor publice | Legea 98/2016 | negăsit | — |
Toate documentele găsite
Raportul anual al rectorului privind starea universității
- Referat Comisia de Buget Finanțe si Administratie (2017)
- Raport privind situatia UNAGE, anul 2016 (2016)
- Raport privind situatia UAGE, anul 2015 (2015)
- Raport privind situatia UAGE, anul 2014 (2014)
- Raport privind situatia UAGE, anul 2013 (2013)
- Raport privind situatia UAGE, anul 2012 (2012)
Bugetul și bilanțul (execuția bugetului)
- Bugetul initial de venituri si cheltuieli pentru anul 2025 (2025)
- Bugetul initial de venituri si cheltuieli pentru anul 2024 (2024)
- Bilant incheiat la data de 31.12.2024 (2024)
- Bugetul initial de venituri si cheltuieli pentru anul 2023 (2023)
- Bugetul initial de venituri si cheltuieli pentru anul 2022 (2022)
- Bugetul initial de venituri si cheltuieli pentru anul 2018-2021 (2021)
Salariile pe funcții, la 31 martie
Salariile pe funcții, la 30 septembrie
- Situația veniturilor salariale, martie 2026 (2026)
- Situația veniturilor salariale, martie 2025 (2025)
- Situația veniturilor salariale, septembrie 2025 (2025)
- Situația veniturilor salariale, septembrie 2024 (2024)
- Situația veniturilor salariale, septembrie 2023 (2023)
- Situația veniturilor salariale, septembrie 2022 (2022)
Carta universitară
Hotărârile senatului
- Hotărârea Senatului nr. 16 din 01.07.2026 (2026)
- Hotărârea Senatului nr. 17 din 08.07.2026 (2026)
- Hotărârea Senatului nr. 3 din 28.01.2026 (2026)
- Hotărârea Senatului nr. 19 din 28.07.2026 (2026)
- Hotărârea Senatului nr. 15 din 17.06.2026 (2026)
- Hotărârea Senatului nr. 10 din 22.04.2026 (2026)
Organigrama și componența senatului și a consiliului de administrație
- ORGANIGRAMA_ADMINISTRATIVA_UNAGE_2023.pdf (2023)
- ORGANIGRAMA_UNAGE_2023 (2023)
- Organigrama Universității Naționale de Arte „George Enescu”
- Organigrama Administrativă a Universității Naționale de Arte „George Enescu”
- Consiliul de administrație
- Organigrama UNAGE
Metodologia și rezultatele alegerii rectorului
- Calendar alegeri 2020-2024 (2024)
- Metodologie (2024)
- Metodologie de organizare a referendumului universitar pentru alegerea modalității de desemnare a Rectorului UNAGE 2024 – 202 (2024)
- Metodologie pentru organizarea, desfășurarea alegerilor și desemnării funcțiilor și structurilor de conducere din UNAGE pentru legislatura 2024-2029 (2024)
- Rezultatele alegerilor pentru functia de RECTOR (2020)
- Metodologie referendum alegeri (2018)
Taxele de studiu
Verificarea automată a site-ului universității · 8 octombrie 2026 încredere: citit automatCitit automat. Extras de un program din pagini sau documente și verificat pe un eșantion, nu rând cu rând. Un program a căutat documentele pe site-ul universității, după textul legăturilor; „negăsit” nu înseamnă că lipsesc.
„Negăsit” nu înseamnă că lipsește
Programul nostru citește cel mult 60 de pagini ale site-ului, alese după titlu, și recunoaște documentele după textul legăturii. Un document pus sub alt nume, într-o pagină adâncă sau într-o arhivă poate să-i scape. „Parțial” înseamnă că am găsit documentul, dar e vechi, fără an sau doar o parte din ce cere legea. Declarațiile de avere și de interese nu le mai căutăm: din 31 august 2026 nu mai sunt publice (Legea 180/2026). Dacă universitatea publică ce noi n-am găsit, trimite-ne legătura.
Ce cumpără
Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași a semnat 8 contracte în valoare de 5,3 milioane de lei și a făcut 5.255 de achiziții directe de 19,5 milioane de lei, între ianuarie 2020 – septembrie 2026. Sumele sunt fără TVA.
Vezi toate cifrele
| 2020 | 265.853 de lei |
|---|---|
| 2021 | 0 lei |
| 2022 | 429.780 de lei |
| 2023 | 270.014 lei |
| 2024 | 4,3 milioane de lei |
| 2025 | 0 lei |
| 2026* | 0 lei |
Vezi toate cifrele
| 2020 | 3 milioane de lei |
|---|---|
| 2021 | 3,2 milioane de lei |
| 2022 | 4,1 milioane de lei |
| 2023 | 3 milioane de lei |
| 2024 | 3,2 milioane de lei |
| 2025 | 2,1 milioane de lei |
| 2026* | 1 milion de lei |
SEAP, rapoartele trimestriale publicate de ADR pe data.gov.ro, ianuarie 2020 – septembrie 2026 · anul contractului e anul semnării · * an acoperit parțial · acordurile-cadru nu sunt adunate: sunt plafoane, cheltuiala apare prin contractele subsecvente · fiecare contract e preluat ca atare din SEAP încredere: oficialOficial. Preluat ca atare din sursa oficială., totalurile sunt calculate de noi încredere: derivatDerivat. Calculat de noi din date oficiale, cu formula publicată în metodologie.
De la cine cumpără
| Furnizor | Total, lei | Contracte | Achiziții directe | Ce a cumpărat |
|---|---|---|---|---|
| TECH CONFORT SRL CUI 16261380 a primit și ajutor de stat | 3.069.970 | 1 | 0 | Lucrari de modificare a cladirilor |
| ROOF STORE SRL CUI 33937113 | 1.524.433 | 0 | 14 | Lucrari de reparatii generale si de renovare; Instalare de usi, de ferestre si de elemente conexe; Lucrari de modificare a cladirilor |
| TEAM FORCE SECURITY S.R.L. CUI 38524100 | 1.492.843 | 5 | 0 | Servicii de paza |
| I.Q.PLUS SRL CUI 14604198 a primit și ajutor de stat | 1.372.012 | 0 | 239 | Pachete software IT; Pachete software de prelucrare a imaginilor; Computer de birou |
| CASA DESIGN SRL CUI 10284651 | 1.329.643 | 0 | 55 | Lucrari de reparatii generale si de renovare; 45432111-5; Servicii de reparare si de intretinere a incalzirii centrale |
| PIM SRL CUI 1988097 a primit și ajutor de stat | 570.605 | 0 | 141 | Servicii de tiparire si de livrare; Servicii tipografice si servicii conexe; Servicii tipografice |
| FLY MUSIC SRL CUI 18996892 a primit și ajutor de stat | 538.591 | 0 | 139 | Accesorii pentru instrumente muzicale; Instrumente de suflat; Microfoane |
| ECOSOFT SRL CUI 11222673 | 517.999 | 0 | 12 | Servicii de asistenta pentru software; Servicii de software |
| DEDEMAN SRL CUI 2816464 | 503.752 | 0 | 637 | Diverse articole; Accesorii electrice; Articole si accesorii electrice |
| ARHICON SRL CUI 8651896 | 463.000 | 0 | 2 | Servicii de proiectare tehnica pentru constructia de lucrari publice; Studii de fezabilitate, servicii de consultanta, analize |
Primii 10 din 451 furnizori, după valoarea contractelor (fără acorduri-cadru) și a achizițiilor directe din rapoartele SEAP de la ianuarie 2020 încoace, inclusiv contractele semnate mai devreme și publicate târziu. Alte 37 de contracte și achiziții, de 385.001 lei, au mers la câștigători pe care nu îi numim: persoane fizice autorizate (PFA, întreprinderi individuale sau familiale) sau câștigători fără cod fiscal valid în SEAP, al căror nume nu arată o formă juridică (de cele mai multe ori firme străine din asocieri).
Cele mai mari contracte
| Ce a cumpărat | Furnizor | Valoare, lei | Semnat | Anunț SEAP |
|---|---|---|---|---|
| Lucrari de modificare a cladirilor | TECH CONFORT SRL CUI 16261380 | 3.069.970 | 01.08.2024 | SCNA1108716 fișierul sursă |
| Servicii de paza contract subsecvent unui acord-cadru | TEAM FORCE SECURITY S.R.L. CUI 38524100 | 1.132.763 | 29.02.2024 | SCNA1094892 fișierul sursă |
| Contract servicii paza si protectie | SHERIFF GUARD PROTECTION SRL CUI 14793194 | 429.780 | 31.05.2022 | SCNA1071358 fișierul sursă |
| Contract prestari servicii paza si protectie | ROMOLD SECURITY SRL CUI 35997367 | 265.853 | 28.12.2020 | SCNA1048427 fișierul sursă |
| Servicii de paza contract subsecvent unui acord-cadru | TEAM FORCE SECURITY S.R.L. CUI 38524100 | 90.983 | 29.11.2023 | SCNA1094892 fișierul sursă |
| Servicii de paza contract subsecvent unui acord-cadru | TEAM FORCE SECURITY S.R.L. CUI 38524100 | 90.983 | 28.12.2023 | SCNA1094892 fișierul sursă |
| Servicii de paza contract subsecvent unui acord-cadru | TEAM FORCE SECURITY S.R.L. CUI 38524100 | 90.066 | 31.01.2024 | SCNA1094892 fișierul sursă |
| Servicii de paza contract subsecvent unui acord-cadru | TEAM FORCE SECURITY S.R.L. CUI 38524100 | 88.048 | 26.10.2023 | SCNA1094892 fișierul sursă |
Primele 8 după valoarea de la semnare, fără TVA, fără acordurile-cadru. Anunțul de atribuire îl găsești după număr în SEAP (e-licitatie.ro, căutare manuală); „fișierul sursă” e raportul trimestrial ADR de pe data.gov.ro din care vine rândul.
Toate achizițiile (5.263), inclusiv achizițiile directe
Pe ce cheltuie
| Ce (cod CPV) | Total, lei | Contracte și achiziții |
|---|---|---|
| Lucrari de modificare a cladirilor 45262700-8 | 3.430.837 | 2 |
| Lucrari de reparatii generale si de renovare 45453000-7 | 2.309.322 | 41 |
| Servicii de paza 79713000-5 | 2.309.182 | 8 |
| Instalare de usi, de ferestre si de elemente conexe 45421100-5 | 670.795 | 4 |
| Servicii de tiparire si de livrare 79823000-9 | 497.779 | 141 |
| Servicii de asistenta pentru software 72261000-2 | 473.439 | 9 |
| Servicii de transport aerian 60400000-2 | 468.594 | 210 |
| Servicii de proiectare tehnica pentru constructia de lucrari publice 71322000-1 | 362.250 | 4 |
Toate codurile CPV, pe toți anii, cu căutare și descărcare
Vezi toate cifrele pe ani
| An | Contracte | Contracte, lei | Achiziții directe | Achiziții directe, lei | Acorduri-cadru (plafon, neadunat) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 1 | 265.853 | 641 | 2.968.365 | — |
| 2021 | 0 | 0 | 743 | 3.196.983 | — |
| 2022 | 1 | 429.780 | 746 | 4.113.380 | — |
| 2023 | 3 | 270.014 | 753 | 2.987.977 | 1 · 2.881.734 |
| 2024 | 3 | 4.292.799 | 713 | 3.173.053 | — |
| 2025 | 0 | 0 | 1.356 | 2.061.540 | — |
| 2026* | 0 | 0 | 303 | 1.039.855 | — |
| Total | 8 | 5.258.446 | 5.255 | 19.541.153 | 1 · 2.881.734 |
Întreabă universitatea
Universitatea răspunde în cel mult 10 zile, iar pentru informații complexe, în cel mult 30 de zile (Legea 544/2001, art. 7). Cererea de mai jos e completată cu documentele pe care nu le-am găsit publicate pe site.
Către Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași În temeiul Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public, vă rog să îmi comunicați: 1. raportul anual al rectorului privind starea universității pentru anul 2025 (Legea nr. 199/2023, art. 19); 2. lista funcțiilor cu drepturile salariale, publicată în temeiul art. 33 din Legea nr. 153/2017, la 30 septembrie 2026; 3. programul anual al achizițiilor publice pe anul 2026; Vă rog să îmi trimiteți răspunsul în format electronic, la adresa [adresa de e-mail]. [Numele și prenumele]
Posturi scoase la concurs
Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași: 2 anunțuri de concurs văzute de la 7 octombrie 2026, dintre care 2 posturi active acum (publicate, cu data limită neatinsă).
Posturi active acum
| Postul | Tipul | Publicat | Data limită | Proba scrisă | Salariul anunțat |
|---|---|---|---|---|---|
| Laborant Anunțul nu mai e pe posturi.gov.ro (portalul șterge posturile după termen). | post contractual | 05.10.2026 | 30.10.2026 | — | — |
| Regizor scena- responsabil sonorizare Anunțul nu mai e pe posturi.gov.ro (portalul șterge posturile după termen). | post contractual | 18.09.2026 | 15.10.2026 | — | — |
Toate cele 2 anunțuri, cu căutare și descărcare
posturi.gov.ro (posturi contractuale) și ANFP (funcții publice), colectate zilnic. „Data limită” e cea din portal (instituțiile o folosesc fie pentru depunerea dosarelor, fie pentru sfârșitul concursului) sau, la ANFP, sfârșitul înscrierii. Nu publicăm persoana de contact și nici rezultatele (nume de candidați). Registrul concursurilor.
Investigațiile comunității despre această universitate
Ce au aflat cititorii din datele publice
Investigațiile sunt scrise de cititori, pornind de la datele din registre, și apar sub pseudonimul autorului. Oricine își face cont poate începe una.
Vezi investigațiile despre Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din IașiÎncepe o investigație
Citează fișa sau semnalează o eroare
Ai găsit o eroare în această fișă?
Alege valoarea, spune ce nu e bine și, dacă știi, valoarea corectă și un link. Voluntarii o verifică pe sursa oficială, echipa o confirmă, iar corecția apare aici și în jurnalul corecțiilor.
Mulțumim! Am primit semnalarea. Voluntarii o verifică pe sursa oficială, apoi echipa o confirmă.
Cum citezi
România Transparentă, registrul universităților de stat, fișa Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași (CUI 4540925), https://romaniatransparenta.eu/registre/universitati/4540925, date actualizate la 8 octombrie 2026 (ediția din 5 octombrie 2026, ora 11:30 UTC), CC BY 4.0. Sursa primară: CNFIS, Ministerul Finanțelor, rapoartele SEAP de achiziții publice (ADR, data.gov.ro), documentele oficiale ale universității.