Cine e
- Cod fiscal (CUI)
- 4701100
- Județ
- Iași
- Sursa identității
- lista entităților publice a Ministerului Finanțelor, 1 septembrie 2026
Cine o conduce
- Rector
- Viorel Scripcariu încredere: oficialOficial. Preluat ca atare din sursa oficială. Numele e confirmat pe documentul oficial al universității de mai jos.
- Verificat la
- 23 septembrie 2026, pe site-ul universității
Cât primește de la stat
Studenții echivalenți țin deja cont de domeniu și de ciclul de studii, deci comparația cu mediana e cinstită doar până la un punct: diferența vine mai ales din finanțarea pentru calitate, din granturile doctorale și din fondurile de dezvoltare. Nu e un clasament.
Propunerea CNFIS pentru finanțarea instituțională 2025 · lei curenți
Ce am găsit pe site-ul universității
Legea cere fiecărei universități de stat să publice pe site raportul anual al rectorului, bugetul și bilanțul, salariile pe funcții (de două ori pe an), carta, hotărârile senatului, componența conducerii și taxele de studiu. Am căutat aceste documente pe umfiasi.ro, cu un program care citește paginile publice ale site-ului.
6 din 10 documente lipsesc sau nu sunt la zi
Raportul anual al rectorului privind starea universității (negăsit); Bugetul și bilanțul (execuția bugetului) (negăsit); Salariile pe funcții, la 31 martie (negăsit); Salariile pe funcții, la 30 septembrie (negăsit); Metodologia și rezultatele alegerii rectorului (cea mai nouă metodologie găsită e din 2019, dinaintea mandatului curent); Programul anual al achizițiilor publice (negăsit). Le poți cere universității cu cererea de mai jos.
| Ce cere legea | Temeiul | Stare | Unde l-am găsit |
|---|---|---|---|
| Raportul anual al rectorului privind starea universității | Legea 199/2023, art. 19 alin. (1) | negăsit | — |
| Bugetul și bilanțul (execuția bugetului) | Legea 544/2001, art. 5 alin. (1) lit. e) | negăsit | — |
| Salariile pe funcții, la 31 martie | Legea 153/2017, art. 33 alin. (1) | negăsit | — |
| Salariile pe funcții, la 30 septembrie | Legea 153/2017, art. 33 alin. (1) | negăsit | — |
| Carta universitară | Legea 544/2001, art. 5 alin. (1) lit. a) | publicat | Carta universității |
| Hotărârile senatului | Legea 199/2023, art. 131 alin. (13), art. 146 alin. (5) | publicat | Regulament pentru desemnarea membrilor C.S.U.D. |
| Organigrama și componența senatului și a consiliului de administrație | Legea 544/2001, art. 5 alin. (1) lit. b) și c) | publicat | Organigrama |
| Metodologia și rezultatele alegerii rectorului | Legea 199/2023, art. 133, art. 131 alin. (13) | parțial | Metodologie pentru desfășurarea referendumului și alegerilor în structurile și funcțiile de conducere academică (2019) cea mai nouă metodologie găsită e din 2019, dinaintea mandatului curent |
| Taxele de studiu | Legea 199/2023, art. 9 alin. (5) | publicat | Taxe universitare |
| Programul anual al achizițiilor publice | Legea 98/2016 | negăsit | — |
Toate documentele găsite
Carta universitară
Hotărârile senatului
Organigrama și componența senatului și a consiliului de administrație
Metodologia și rezultatele alegerii rectorului
- [dec 2019 - ian 2020] Alegeri academice la termen - mandatul 2020-2024 (2024)
- Alegeri academice la termen - mandatul 2024-2029 (2024)
- Metodologie pentru desfășurarea referendumului și alegerilor în structurile și funcțiile de conducere academică (2019)
- Alegeri Academice
- Rezultate alegeri rector
- Alegeri academice
Taxele de studiu
Verificarea automată a site-ului universității · 8 octombrie 2026 încredere: citit automatCitit automat. Extras de un program din pagini sau documente și verificat pe un eșantion, nu rând cu rând. Un program a căutat documentele pe site-ul universității, după textul legăturilor; „negăsit” nu înseamnă că lipsesc.
„Negăsit” nu înseamnă că lipsește
Programul nostru citește cel mult 60 de pagini ale site-ului, alese după titlu, și recunoaște documentele după textul legăturii. Un document pus sub alt nume, într-o pagină adâncă sau într-o arhivă poate să-i scape. „Parțial” înseamnă că am găsit documentul, dar e vechi, fără an sau doar o parte din ce cere legea. Declarațiile de avere și de interese nu le mai căutăm: din 31 august 2026 nu mai sunt publice (Legea 180/2026). Dacă universitatea publică ce noi n-am găsit, trimite-ne legătura.
Ce cumpără
Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din Iași a semnat 597 de contracte în valoare de 377 de milioane de lei și a făcut 12.294 de achiziții directe de 70,2 milioane de lei, între ianuarie 2020 – septembrie 2026. Sumele sunt fără TVA.
Vezi toate cifrele
| 2020 | 33,8 milioane de lei |
|---|---|
| 2021 | 40,1 milioane de lei |
| 2022 | 70,2 milioane de lei |
| 2023 | 52 de milioane de lei |
| 2024 | 17,5 milioane de lei |
| 2025 | 120 de milioane de lei |
| 2026* | 42,6 milioane de lei |
Vezi toate cifrele
| 2020 | 7,2 milioane de lei |
|---|---|
| 2021 | 7,7 milioane de lei |
| 2022 | 8,7 milioane de lei |
| 2023 | 11,9 milioane de lei |
| 2024 | 14,3 milioane de lei |
| 2025 | 11,3 milioane de lei |
| 2026* | 9,1 milioane de lei |
SEAP, rapoartele trimestriale publicate de ADR pe data.gov.ro, ianuarie 2020 – septembrie 2026 · anul contractului e anul semnării · * an acoperit parțial · acordurile-cadru nu sunt adunate: sunt plafoane, cheltuiala apare prin contractele subsecvente · fiecare contract e preluat ca atare din SEAP încredere: oficialOficial. Preluat ca atare din sursa oficială., totalurile sunt calculate de noi încredere: derivatDerivat. Calculat de noi din date oficiale, cu formula publicată în metodologie.
De la cine cumpără
| Furnizor | Total, lei | Contracte | Achiziții directe | Ce a cumpărat |
|---|---|---|---|---|
| GRUP CONSTRUCTII EST SA CUI 14784730 a primit și ajutor de stat | 92.008.577 | 7 | 3 | Lucrari de constructii de cladiri multifunctionale; Lucrari de constructii de institutii de invatamant si centre de cercetare; Lucrari de reparatii generale si de renovare |
| MEDICAL LOGISTIC MALL SRL CUI 22672401 | 53.262.180 | 1 | 0 | Lucrari de constructii de cladiri multifunctionale |
| SOF MEDICA S.A. CUI 6719715 | 25.516.962 | 7 | 5 | Instrumente chirurgicale; 33100000-1; 33168000-5 |
| CONEST SA CUI 1959695 | 25.254.248 | 4 | 2 | 45215120-4; Lucrari de renovare; Lucrari de instalare de ascensoare |
| GAZ EST SA CUI 14679859 a primit și ajutor de stat | 12.869.221 | 3 | 0 | Gaze naturale |
| MEDICAL SIMULATOR PROJECTS SRL CUI 37775472 | 12.513.800 | 10 | 6 | Simulator tehnic de cercetare, de testare si stiintific; Materiale si echipamente de pregatire; 33100000-1 |
| TEHNO ELECTRO MEDICAL COMPANY SRL CUI 217930 | 11.189.138 | 13 | 7 | 38970000-5; Echipamente medicale; 33168000-5 |
| NORD-EST SECURITY FORCE SRL CUI 10823837 | 9.241.787 | 2 | 7 | Servicii de paza; Servicii de formare profesionala |
| AMBASADOR GROUP SECURITY SRL CUI 38176935 | 8.988.686 | 1 | 0 | Servicii de paza |
| MCL INDUCT S.R.L. CUI 40189970 a primit și ajutor de stat | 6.750.298 | 1 | 49 | Lucrari de instalare de dispozitive de prevenire a incendiilor; Reparare si intretinere a echipamentelor; Lucrari de reparatii generale si de renovare |
Primii 10 din 1.012 furnizori, după valoarea contractelor (fără acorduri-cadru) și a achizițiilor directe din rapoartele SEAP de la ianuarie 2020 încoace, inclusiv contractele semnate mai devreme și publicate târziu. Alte 55 de contracte și achiziții, de 1,9 milioane de lei, au mers la câștigători pe care nu îi numim: persoane fizice autorizate (PFA, întreprinderi individuale sau familiale) sau câștigători fără cod fiscal valid în SEAP, al căror nume nu arată o formă juridică (de cele mai multe ori firme străine din asocieri).
Cele mai mari contracte
| Ce a cumpărat | Furnizor | Valoare, lei | Semnat | Anunț SEAP |
|---|---|---|---|---|
| Lucrari de constructii de cladiri multifunctionale | MEDICAL LOGISTIC MALL SRL CUI 22672401 | 53.262.180 | 24.11.2025 | CAN1158652 fișierul sursă |
| Lucrari de constructii de cladiri multifunctionale | GRUP CONSTRUCTII EST SA CUI 14784730 | 43.557.579 | 07.05.2025 | CAN1146925 fișierul sursă |
| Lucrari de constructii de institutii de invatamant si centre de cercetare | GRUP CONSTRUCTII EST SA CUI 14784730 | 27.801.128 | 30.01.2023 | CAN1097282 fișierul sursă |
| Contract de lucrari | CONEST SA CUI 1959695 | 22.632.026 | 09.12.2020 | SCNA1046984 fișierul sursă |
| sistem de ablatie tumorala minim invaziva si consola suplimentara a sistemului de ablatie tumorala | SOF MEDICA S.A. CUI 6719715 | 18.910.000 | 15.03.2022 | CAN1075428 fișierul sursă |
| Lucrari de amenajari interioare Camin E1 | GRUP CONSTRUCTII EST SA CUI 14784730 | 12.974.182 | 08.02.2019 | SCNA1017608 fișierul sursă |
| Servicii de paza | AMBASADOR GROUP SECURITY SRL CUI 38176935 | 8.988.686 | 10.03.2026 | CAN1164039 fișierul sursă |
| Amenajari interioare si refacere fatada Camin C9-C10, scara B (Camin C9) | MĂDBETON SRL CUI 28493235 | 6.208.728 | 06.12.2021 | SCNA1062914 fișierul sursă |
| Servicii de paza | NORD-EST SECURITY FORCE SRL CUI 10823837 | 5.237.446 | 16.06.2023 | CAN1108600 fișierul sursă |
| Microscoape | CARL ZEISS INSTRUMENTS SRL CUI 6970643 | 4.849.500 | 25.11.2025 | CAN1158713 fișierul sursă |
Primele 10 după valoarea de la semnare, fără TVA, fără acordurile-cadru. Anunțul de atribuire îl găsești după număr în SEAP (e-licitatie.ro, căutare manuală); „fișierul sursă” e raportul trimestrial ADR de pe data.gov.ro din care vine rândul.
Toate achizițiile (12.891), inclusiv achizițiile directe
Pe ce cheltuie
| Ce (cod CPV) | Total, lei | Contracte și achiziții |
|---|---|---|
| Lucrari de constructii de cladiri multifunctionale 45211350-7 | 96.819.759 | 2 |
| Echipamente medicale 33100000-1 | 35.268.287 | 141 |
| fără cod CPV în sursă | 31.388.297 | 41 |
| Lucrari de constructii de institutii de invatamant si centre de cercetare 45214000-0 | 27.847.983 | 2 |
| 45215120-4 45215120-4 | 22.632.026 | 1 |
| Simulator tehnic de cercetare, de testare si stiintific 38970000-5 | 22.580.315 | 22 |
| Lucrari de reparatii generale si de renovare 45453000-7 | 19.870.899 | 7 |
| Servicii de paza 79713000-5 | 18.258.853 | 8 |
Toate codurile CPV, pe toți anii, cu căutare și descărcare
Vezi toate cifrele pe ani
| An | Contracte | Contracte, lei | Achiziții directe | Achiziții directe, lei | Acorduri-cadru (plafon, neadunat) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 43 | 33.829.223 | 1.779 | 7.174.446 | — |
| 2021 | 160 | 40.128.640 | 2.295 | 7.682.093 | 41 · 0 |
| 2022 | 139 | 70.238.094 | 1.837 | 8.692.521 | — |
| 2023 | 62 | 51.958.810 | 1.895 | 11.923.236 | — |
| 2024 | 41 | 17.511.869 | 1.870 | 14.286.388 | — |
| 2025 | 64 | 120.300.251 | 1.510 | 11.329.036 | — |
| 2026* | 88 | 42.579.292 | 1.108 | 9.132.209 | — |
| Total | 597 | 376.546.179 | 12.294 | 70.219.929 | 41 · 0 |
Întreabă universitatea
Universitatea răspunde în cel mult 10 zile, iar pentru informații complexe, în cel mult 30 de zile (Legea 544/2001, art. 7). Cererea de mai jos e completată cu documentele pe care nu le-am găsit publicate pe site.
Către Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din Iași În temeiul Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public, vă rog să îmi comunicați: 1. raportul anual al rectorului privind starea universității pentru anul 2025 (Legea nr. 199/2023, art. 19); 2. bugetul de venituri și cheltuieli pe anul 2026 și bilanțul contabil, cu execuția bugetului, pe anul 2025; 3. lista funcțiilor cu drepturile salariale, publicată în temeiul art. 33 din Legea nr. 153/2017, la 31 martie 2026; 4. lista funcțiilor cu drepturile salariale, publicată în temeiul art. 33 din Legea nr. 153/2017, la 30 septembrie 2026; 5. metodologia ultimei desemnări a rectorului și hotărârea senatului de validare a rezultatului; 6. programul anual al achizițiilor publice pe anul 2026; Vă rog să îmi trimiteți răspunsul în format electronic, la adresa [adresa de e-mail]. [Numele și prenumele]
Posturi scoase la concurs
Nu am găsit anunțuri de concurs pentru această universitate pe posturi.gov.ro sau pe site-ul ANFP de la 7 octombrie 2026 (când am început colectarea) până la 8 octombrie 2026. Legătura se face după codul fiscal sau, pentru anunțurile de pe posturi.gov.ro, după denumirea instituției din același județ: o instituție care scrie altfel numele poate lipsi. Registrul concursurilor.
Investigațiile comunității despre această universitate
Ce au aflat cititorii din datele publice
Investigațiile sunt scrise de cititori, pornind de la datele din registre, și apar sub pseudonimul autorului. Oricine își face cont poate începe una.
Vezi investigațiile despre Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din IașiÎncepe o investigație
Citează fișa sau semnalează o eroare
Ai găsit o eroare în această fișă?
Alege valoarea, spune ce nu e bine și, dacă știi, valoarea corectă și un link. Voluntarii o verifică pe sursa oficială, echipa o confirmă, iar corecția apare aici și în jurnalul corecțiilor.
Mulțumim! Am primit semnalarea. Voluntarii o verifică pe sursa oficială, apoi echipa o confirmă.
Cum citezi
România Transparentă, registrul universităților de stat, fișa Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din Iași (CUI 4701100), https://romaniatransparenta.eu/registre/universitati/4701100, date actualizate la 8 octombrie 2026 (ediția din 5 octombrie 2026, ora 11:30 UTC), CC BY 4.0. Sursa primară: CNFIS, Ministerul Finanțelor, rapoartele SEAP de achiziții publice (ADR, data.gov.ro), documentele oficiale ale universității.